Durduk yere bana küfrediyorlar

Soru

Herhangi birinin fanlığını yaptığım için şahsıma edilen küfürlerden rahatsızım. bir televizyon programından dolayı aileye küfür edilmesini yanlış buluyorum. gerekenin yapılmasını arz ediyorum.

Devam Ediyor 1
kufurdenrahatsizim 2 sene 1 Cevap 718 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar,

    Yaşamış olduğunuz olayda şahsınıza karşı yöneltilen küfür ve benzeri söz konusu sözler Türk Ceza Kanununda 125.maddesinde hüküm altına alınan hakaret suçunu oluşturabilmektedir. Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde de fail yine aynı maddenin 1.fıkrası hükümlerine göre cezalandırılacaktır.Eğer küfür ve benzeri söz konusu sözler sizin olmadığınız bir ortamda  söylenmiş ise Türk Ceza Kanununa göre  hakaretin cezalandırılabilmesi için sizin  yokluğunuzda en az üç kişinin hakaret sözünü öğrenmiş olması gerekir. Bu kişilerin hakaret sözünü aynı anda öğrenmelerine gerek yoktur. Ancak sözlerin benzer olması gereklidir.

    Hakaret suçunun soruşturulması ve kovuşturulması, mağdurun şikayetine bağlıdır. Şikayet için bulunduğunuz yer Cumhuriyet Savcılığı birimine başvurmanız gerekmektedir. Şikayet süresi, mağdurun fiili ve failin kim olduğunu bildiği veya öğrendiği günden başlayarak 6 aydır. Savcılığa başvururken size hakaret eden kişilerin bilgileri ile hakaret ettiği ana ilişkin mümkünse ekran görüntüsü almanız, bilgi ve belgeleri de sunmanız olaya ilişkin delil oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır.

    Geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve durumu en kısa zamanda çözebilmenizi diliyorum.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.