Cinsel taciz, iftira ve hakarete uğradım

Soru

Merhaba;

sırf youtuber bir ünlüyü eleştirdim diye hem o ünlü tarafından hakarete uğradım hem de fanı tarafından cinsel taciz, hakaret ve iftiraya uğradım özelden attığı mesajları buraya koymak istemiyorum.kişi çok pis ağızlı bir şekilde cinseli hakkında konuşuyor ve beni tehdit ediyor daha önce hiç tanımadığım görüşmediğim birisi bana iftira atarak ”Kızlara şeyini atacak kadar şerefsizsiniz, bıktık sizden,rahat gezemiyoruz” gibi cümleler kullanıyor ve bunu etrafa yayacağını söyleyerek tehdit ediyor.Youtuber ile uğraşırım hiç problem değil ama ülkemiz de son dönemler de yaşanan olaylardan çok etkilenmiş birisi olarak bu kişi beni etkisi altında bırakabiliyor ama bu şekilde kalmak istemiyorum sonuçta iftira tehdit ve hakaret var bu kişi ile nasıl yol izlemeliyim yazdıklarını görünce inanın utancımdan yerin dibine girdim

 

EK:NOT KONUŞMALARI YÜKLEYEMEDİM İSTEDİĞİNİZ TAKDİR DE KONUŞMALAR MEVCUT

Devam Ediyor 1
erent.10 2 sene 1 Cevap 1446 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Cinsel taciz, bir kişinin cinsel amaçlarla başka bir kişiye herhangi bir fiziksel temas olmadan rahatsızlık vermesidir. Cinsel taciz suçu sosyal medya üzerinden sıklıkla işlenmektedir. Cinsel taciz suçu Türk Ceza Kanununun 105. maddesinde düzenlenmiştir. Suçun, Posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi cezayı arttıran bir neden olarak öngörülmüştür. Cinsel taciz suçunun basit hali (TCK 105/1 ) şikayete tabi bir suçtur. Şikayet için bulunduğunuz yer Cumhuriyet Savcılığı birimine başvurmanız gerekmektedir. Şikayet süresi, mağdurun fiili ve failin kim olduğunu bildiği veya öğrendiği günden başlayarak 6 aydır. Savcılığa başvururken size cinsel tacizde bulunduğunu iddia ettiğiniz kişilerin bilgileri ile ana ilişkin konuşmaları, ekran görüntülerini sunmanız olaya ilişkin delil oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır. Cinsel taciz suçunun cezayı artırıcı hallerin varlığıyla işlenmiş olması halinde Savcılığa elinizdeki deliller ve şüphelilere ilişkin bilgileri de sunarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

  Hakaret suçu, Türk Ceza Kanununda 125.maddesinde hüküm altına alınmıştır. Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde de fail yine aynı maddenin 1.fıkrası hükümlerine göre cezalandırılacaktır.Eğer hakaret içeren söz konusu sözler sizin olmadığınız bir ortamda  söylenmiş ise Türk Ceza Kanununa göre  hakaretin cezalandırılabilmesi için sizin  yokluğunuzda en az üç kişinin hakaret sözünü öğrenmiş olması gerekir. Bu kişilerin hakaret sözünü aynı anda öğrenmelerine gerek yoktur. Ancak sözlerin benzer olması gereklidir.

  Hakaret suçunun soruşturulması ve kovuşturulması, mağdurun şikayetine bağlıdır. Şikayet için bulunduğunuz yer Cumhuriyet Savcılığı birimine başvurmanız gerekmektedir. Şikayet süresi, mağdurun fiili ve failin kim olduğunu bildiği veya öğrendiği günden başlayarak 6 aydır. Savcılığa başvururken size hakaret eden kişilerin bilgileri ile hakaret ettiği ana ilişkin mümkünse ekran görüntüsü almanız, bilgi ve belgeleri de sunmanız olaya ilişkin delil oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır.

  Tehdit suçu Türk Ceza Kanunun 106.maddesinde düzenlenmiştir. Malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehditte, mağdurun şikayeti üzerine, altı aya kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur. Şikayet için bulunduğunuz yer Cumhuriyet Savcılığı birimine başvurmanız gerekmektedir. 

  Geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve durumu en kısa zamanda çözebilmenizi diliyorum.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.