Ticari kariyerim tehlikede!

Soru

Siber zorbalık konusuyla ilgili 2015yılı itibari ile sosyal medya tarafından yaptığım işle alakalı sektörde delilsiz olarak dolaşan bir karala kampanyası var. Bu kişiler tespit edildi ben ekran görüntüleriyle savcılığa gittim suç duyurusunda bulundum tam 8 ay sonra beni çağırdı savcılık facebook bize veri vermiyor abd ambargosunda olduğu için dedi ve birşey yapamıyoruz dedi bende sektörde rezilliğimle kaldım adamlar benden alacaklarının olduğunu iddaa etiler borçlu olduğm kesimde vardı ve onlarda geçek sanıp karama kampanyasına dahil oldular düşünsenize 300 bin tl lik alış verişim olmuş nakit almışım ancak 10 bin tl açık hesabım kalmış adamlar veryansın ettiler sosyal medianın gücüyle ticari itibarım sarsıldı fabrikalardan mal istemeye yüz bırakmadılar. Bende borcum olmadığı halde sussunlar diye paralar yolladım baktım olacak gibi değil kastamonuya özel gittim bursaya özel gittim erzincana özel gittim diyarbakıra özel gittim adana ve mersin antalya ve sayamadıklarım yerlere kimileriyle yüzleşip canlı yayın yapmaya çalıştım kaçtılar yakaladıklarımıda yumruklarımla hallettim ve konu kapandı. Ancak itibarım yerle bir oldu sektörde göz bebeği olarak adlandırılırdım tüm bilim insanları benimle çalışmak için can atardı her kurs açılışında beni hoca yaparlardı şimdi ise çıt çıkmıyor kimseden. Sizce nasıl bir yol izlemem lazım. Gecen yul sel vurdu evi yeniden yaptırmak zorunda kaldım piyasa zaten belli yaprak kımıldamıyor itibarımı sosyal media ile geri kazanabilirmiyim sizce savcılıktan birşeyçıkmıyor…

Cevaplandı 0
bahtsiz 1 sene 1 Cevap 379 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba;

  Öncelikle yaşadığınız olay sebebi ile ne kadar mağdur olduğunuzu yazdıklarınızdan anladığımı belirtmek isterim. Çoğu zaman siyasi kariyerleri bitirmek adına kötüye kullanılan sosyal medya, kimi zaman da ticari kariyerleri bitirmek adına silah olarak kullanılabiliyor.

  Yazdıklarınızdan Cumhuriyet Savcılığına şikayet yolunu denediğinizi ancak doğrudan bir netice alamadığınızı dolayısı ile mağdur olduğunuzu anladım.

  Bu tip durumlarda savcılık makamlarının kişileri tespit etmesi standart prosedürde bahsettiğiniz gibi çok uzun sürmektedir. Bu sebeple şikayet öncesi Türkiye Noterler Birliği’nin e-tespit sistemi aracılığı ile sosyal medyada aleyhinize yazılan yazıları veya paylaşılan görüntüleri tespit ettirmeniz önemlidir. Bu tespitle birlikte savcılık aşamalarında 3-4 ay süre kazanmış oluyorsunuz.

  Bir de savcılık şikayetinizde taleplerinizi netleştirmeniz önemlidir. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında içeriklerin engellenmesini de istemeniz, savcılık süreçlerini de daha da kısaltacak, şikayetinizden verim almanızı sağlayacaktır. Zira açık bir talep olmadan sadece karşı taraftan şikayetçi olmak, savcılık makamlarının doğrudan erişimi engellemesi yolunu tercih etmesine engel teşkil edebilir.

  Bunun yanında bu paylaşımlar sebebi ile ticari itibarınızın sarsılması sebebi uğradığınız maddi kayıplar için tazminat davası açabilirsiniz. Hukuk davalarında deliller savcılık soruşturma dosyalarına göre çok daha hızlı toplanır. Bu toplanan delilleri savcılık soruşturma dosyalarına da sunabilirsiniz. Dolayısı ile bu tazminat davalarının bir faydası da hızlı delil elde ederek bu delilleri başka mecralarda kullanabilmektir.

  Burada bir haksız fiil mevcut olduğundan davaları bulunduğunuz ilde açabilirsiniz. Size sanal ortamda zorbalık yapanların bulunduğunuz ile gelip davaları takip etmesi pek güç olacaktır. Bu da davaları kazanma ihtimalinizi artıracaktır. Kazandığınız davalar neticesinde zararınız kısmen de olsa karşılanacaktır.

  Bu tip saldırılara maruz kaldığınızda, bu hukuki yollar dışında sosyal medya alanında uzman kişilerden yardım alarak, bu karalama kampanyalarının önüne geçebilirsiniz. Sosyal medya uzmanları ile çalışmak çoğu insan açısından fuzuli maliyet gibi görülse de sorun büyümeden önüne geçmek adına aslında çok karlı bir çalışma tarzıdır. Örneğin; sosyal medyada yapılan paylaşımlar belli bir çoğunlukta şikayet edildiği/rahatsız edici bulunduğu zaman, ilgili sosyal medya kuruluşu paylaşımı kendiliğinden kaldırmaktadır. Bu tip bir önleyici sistem sizi hem maddi hem manevi bir çok sıkıntıdan kolayca kurtaracaktır.

  Yaşadıklarınızdan dolayı bulunduğunuz durumla ilgili üzüntülerimi belirtir, bir daha karşılaşmamanızı temenni ederim.

  Saygılarımla

  En iyi cevap

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.