Saygısızlık küçük düşürme ve hakaret

Soru

Tiktok denilen platformda bir kadın yayında tehditler savurup hakaret edip 5816 kanunu çiğniyor

Devam Ediyor 0
Hakan803041 7 ay 1 Cevap 238 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar;

  Şahsınıza atılan mesajların içeriğine göre tehdit veya hakaret boyutuna ulaşmışsa ilgili kişilerin cezandırılması amacıyla savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Tehdit ve Hakaret suçları şikayete bağlı bir suçlardandır. Tehdit ve Hakaret eyleminin gerçekleşmesinden itibaren 6 ay içerisinde şikayet etmeniz gereklidir. Sosyal medya hesapları üzerinden üzerinden mesaj yoluyla tehdit edildiyseniz ve hakarete uğradıysanız yapmanız gereken  bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmak olacaktır. Yapacağınız suç duyurusunda size karşı yapılan tehdit ve hakaret suçunu ispatlamanız açısından sunacağınız deliller büyük önem arz etmektedir. Bu aşamada size tavsiyem  hakaret ve tehdit içeren mesajların ekran görüntüsünü almanız yönünde olacaktır. Tehdit ve Hakaret suçunun etkin şekilde soruşturulabilmesi için şüphelilerin belirli olması çok önemlidir. Dilekçenizde size tehdit ve hakarette bulunan kişilerin adını soyadını veya hesap adını belirtmeniz suç işleyen kişilerin kişilerin bulunmasında büyük önem arz etmektedir.

  Tarafınıza internet ortamında yapılan hakaret içeren eylemler aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza saldırı niteliğinde olduğundan manevi zararlarınızın tazminini isteyebilirsiniz. Asliye Hukuk Mahkemesine açacağınız manevi tazminat davasıyla başınıza gelen istenmeyen bu olay nedeniyle hakaret eden kişinin tarafınıza tazminat ödemesini sağlayabilirsiniz.

  Hukuki tavsiyelerim bu olmakla beraber bu tip siberzorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik olarak daha fazla yıpranmamanız adına sizi rahatsız eden sosyal medya hesabını engellemenizi ve uygulama içindeki şikayet prosedürünü uygulamanızı önerebilirim.

  İyi günler.

   

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.