Tehdit ediliyorum

Soru

Haberlerin altına yorum yaptığımda tehdit ediliyorum veya hakarete maruz kalıyorum. Ne yapmalıyım ? Ya gerçekten dediklerini yaparlarsa

Devam Ediyor 0
Fm Bandi 4 sene 1 Cevap 783 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Hakaret ve tehdit Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiş ciddi hapis ve/veya para cezası olan suçlardır. Bu suçların internet ortamından işlenmesi ile yüz yüze işlenmesi arasında hiçbir fark yoktur. Ancak maalesef ülkemizde kişiler internet üzerinden -kimliklerinin tespit edilemeyeceği özgüveni ile- rahatlıkla hakaret ve tehdit suçlarını işlemektedirler.

  Öncelikle korkmamanızı öneririm, zira haberin altına yazdığınız yorumlardan sizi tespit etmeleri pek mümkün değildir.

  Bunun dışında, ilgili hakaret ve tehdit içerikli yazının/ yorumun ekran görüntülerini alıp ikamet ettiğiniz bölgedeki Cumhuriyet Başsavcılığı’na hakaret ve tehdit suçlarından dolayı şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Savcılık, o yorumu yazan kişileri rahatlıkla tespit edip haklarında kamu davasını açacaktır. Zira o kişiler kimliklerinin bulunamayacağına güvense de, savcılık yorumun yazıldığı haber sitesine/ gazeteye müzekkere yazarak bu yorumu yapan kişilerin IP adreslerini tespit edecektir. Akabinde ise kimliklerine ulaşacak ve gerekli soruşturmayı tamamlayacaktır.

  Siz hakaret ve tehditlere aldırış etmeden, hukuk kuralları çerçevesinde olmak kaydıyla, haberlerin altına yorumlarınızı yazmaya devam edebilirsiniz. Kötü niyetli kişilerin tehdit ve hakaretleri sizin ifade özgürlüğünüzü kullanmanıza engel olmasın. Görüşünüz her ne olursa olsun, hukuk kuralları sınırında olduğu sürece, düşüncenizi ifade etmekte özgürsünüz. Bu özgürlüğünüze engel olmak, görüşünüzü açıklamanızın önüne geçmek amacıyla size karşı hakaret ve tehdit içerikli ifadeler kullanıldığında, Türkiye Cumhuriyeti Savcılıklarına gerekli şikayette bulunun.

   

   

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.