Instagram’da hakarete uğradım

Soru

Instagram sayfalarımda yapmış olduğum yarışma için resim atan kullanıcı tarafından hakarete uğradım. Bu konuda ne yapabilirim?

Devam Ediyor 0
Beyza98 1 sene 1 Cevap 351 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar,

    Öncelikle geçmiş olsun. Hakaret, kişilerin şeref ve saygınlıklarına sövmek ya da somut bir fiil isnat etmek suretiyle gerçekleştirilen Türk Ceza Kanunu’nda cezai yaptırımı bulunan bir suçtur. Suçun yüz yüze işlenmesi ile sosyal medya siteleri üzerinden işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

    Size edilen hakarete ilişkin olarak ilgili mesajın/ yorumun ekran görüntüsü ve hakaret eden kişinin profil bilgilerini (kullanıcı adı, ulaşılabilen e-posta adresi vb.) de belirterek yazacağınız bir dilekçe ile ikamet ettiğiniz bölgedeki Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Suç Instagram üzerinden işlendiğinden ve Instagram şirketi Türk mercilerine kullanıcı bilgilerini (ad, soyad, e-mail adresi, IP adresi vb.) vermediğinden  suçu işleyen kişinin tespiti ya çok güç ya da imkansız olmaktadır. Ancak yine de durumu savcılığa intikal ettirmekte fayda bulunmaktadır.

    Hakarete ilişkin delilleri topladıktan sonra, daha fazla hakaret eylemine maruz kalmamanız adına ilgili hesabı öncelikle Instagram yönetimine “kötüye kullanım bildir” sekmesi üzerinden bildirmenizi ve akabinde hesabı engellemenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.