Whatsapp konuşmalarım internete sızdırıldı. Ne yapmalıyım?

Soru

Arkadaşlarım yaptığım komik şakalaşmaların ekran görüntüsünü alıp başka arkadaşlarına göndermiş ama adımı silmemiş. Benim özel konuşmalarımı şimdi herkes okuyabilir mi?

Devam Ediyor 0
tribrahimkorkmaz 4 sene 2 Cevaplar 1019 görüntüleme

Cevaplar ( 2 )

  1. Merhabalar, arkadaşınızın, sizin izniniz olmadan  aranızda geçen konuşmaların ekran görüntülerini üçüncü kişilerle paylaşması Haberleşmenin Gizliliğini İhlal, Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme ve Özel Hayatın Gizliliğini ihlal suçlarını teşkil edebilmektedir. Arkadaşınızın sadece bir kısım konuşmalarınızın ekran görüntüsünü alması, teknik olarak diğer tüm yazışmalarınızın üçüncü kişiler tarafından okunabileceği anlamına gelmemektedir. Ancak bir kısım veya tüm konuşmalarınızın ekran görüntülerini alıp üçüncü kişilerle paylaşmışsa, arkadaşınızın bu yaptığı suç teşkil etmekte olup, dilerseniz 6 aylık şikayet süresi içerisinde savcılığa başvurabilirsiniz veya bu konuda hukuki yardım alabilirsiniz.

  2. Merhaba. Eğer ki kendi arkadaşlarınız bunu sizin veya onun arkadaşlarıyla paylaşmak için alıp isteğinizin dışında üçüncü kişilerle paylaşıyorsa Arda Bey’in de dediği gibi bu bir suç teşkil etmektedir.

    Konuya teknik olarak bakarsak; telefonunuza “hackleme” yoluyla sızılmadığı anlaşılmaktadır. Bu alınan görüntülerinizin internette (arama motorları, sosyal medya siteleri, video siteleri, deep/dark web vs.) yayılma durumunu, yazışma içeriğiniz ile ilgili aramalar yaparak, internet ortamında yayılıp yayılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak yazışma içeriğiniz sakıncalı ve teknik araştırma gerektiren bir durumsa savcılığa şikayet ederek, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.