Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim?

Soru

63k takipçimin olduğu insta hesabımı çaldılar hesabımı nasıl geri alabilirim var mı bir yolu? 5 yıllık hesaptı o çok uğraşmıştım. sizce geri alabilirmiyim??

Devam Ediyor 0
siber 1 sene 1 Cevap 791 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Hesabınızın çalınması Türk Ceza Kanunu md. 243 ve md. 244 uyarınca ciddi bir suçtur. İkamet ettiğiniz bölgedeki savcılığa başvurarak ve çalınan hesabınızın kullanıcı adı ve e-posta bilgilerini de belirterek şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Zira hesabınızın takipçi sayısı da ciddi derecede yüksek olup, manevi değerin yanında maddi değeri de bulunmaktadır.

  Ancak Instagram’ın Türkiye’de resmi bir temsilciliği olmadığı için savcılık soruşturmasında maalesef hesabı kimin çaldığına genellikle kolay bir şekilde ulaşılamıyor. Süreç genellikle çok uzun sürüyor ve maalesef bu süreçte hesabınızı geri almak için savcılık makamının yapabileceği hukuki bir adım bulunmamaktadır.

  Bu nedenle süreci hızlandırmanız adına Instagram’a başvurmanızı (uygulama içerisinde yardım/ destek sayfalarında gerekli başvuru kılavuzları mevcut) ve hesabınızı kurtarmak adına “şifremi unuttum” vb yolları izlemenizi tavsiye ederim.

  Bununla birlikte, siber güvenlik son derece önemli bir konudur. Bunun için herhangi bir şifrenizi diğer hiçbir sosyal medya ya da benzeri online portal giriş şifresi olarak kullanmamanızı; her portalda ayrı bir şifrenizin bulunmasını, bu şifreleri kesinlikle bilgisayar içerisinde saklamamanızı tavsiye ederim. Güvenli şifre oluşturmak için internette birçok yol gösterici yazı ve rehber bulunmaktadır. Unutmayınız ki internette kullandığımız şifreler, adımız, soyadımız gibi bize ait birer kişisel veridir.

   

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.