Twitter’da çocuk istismarı yapılıyor, acil yardım edin!

Soru

Merhaba aşağıdaki hesabın sahibi çocuk istismarı ile ilgili kötü şeyler paylaşıyor, lütfen bilişim suçlarına bildirilsin. Konu ekşi sözlükte de dile getirildi. https://twitter.com/skynethere/status/1185301599675146240?s=21https://eksisozluk.com/entry/96722129

Bu hesabın bilişim suçlarına şikayet edilmesini talep ediyorum. Çocuk istismarını destekleyen paylaşımlar yapılıyor hesaplarında.

https://twitter.com/skynethere/status/1185301599675146240?s=21

 

 

 

Devam Ediyor 0
bgm34 1 sene 2 Cevaplar 928 görüntüleme

Cevaplar ( 2 )

 1. Avukat arkadaşlarımız bu konuda daha aydınlatıcı bir şekilde ifade edecektir.. Bu konu TCK 226/3 müstehcenlik suçuna girmekle birlikte aynı zamanda internet ortamında işlenen suçlarla da ilgilidir.

  Bu tür durumlarda karşılaşılan/tespit edilen sosyal medya hesapları engellenerek (toplu) şikayet yöntemiyle kapattırılabilmektedir. Yapılan inceleme sonucunda kullanılan Twitter hesabının dışında bu hesapla ilişkili Youtube hesabı (https://www.youtube.com/channel/UCT1ttRbFDFDHCuqeIf54jhw) da tespit edilmiştir. Hesaplarda kullanılan fotoğraf kuvvetle muhtemel suçu işleyen gerçek kişiye ait değildir ancak bu hesaplar ilgili birimlere ihbar edilmiştir. Bunun yanı sıra, bu hesaplar sosyal medya platformlarında da şikayet edilmiştir.

  Sizler de bu tür durumlarda “siber@egm.gov.tr” adresine e-posta göndererek şikayette bulunabilir veya aşağıdaki linklerden şikayet/ihbar oluşturabilirsiniz.

  https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx
  https://www.ihbarweb.org.tr/ihbar.php?subject=2
  https://www.cimer.gov.tr/

 2. Merhabalar;

  Ülkemizde çocuk pornografisine ilişkin suçlar Türk Ceza Kanunun 226. maddesinde Müstehcenlik başlığı altında düzenlenmiştir. Özellikle maddenin 3. fıkrasında “müstehcen görüntü,yazı veya sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları kullanan” veya “bu ürünleri ülkeye sokan, çoğaltan, satışa arz eden, satan, nakleden, depolayan, ihraç eden, bulunduran ya da başkalarının kullanımına sunan” kişilerin cezalandırılmasına hükmetmektedir. Yine bu çocuk istismarı görüntülerinin internet sitesi üzerinden yayınlanması TCK’nın aynı maddesince suç oluşturur. Müstehcenlik suçunun kovuşturulması ve soruşturulması re’sen yapılır. Herhangi bir kişinin ihbarı yada suçtan direk zarar gören kişinin şikayeti üzerine savcılık kendiliğinden soruşturmayı yürütür.

  Ayrıca çocuk istismarı görüntülerini yayınlayan internet sitesi hakkında Sulh Ceza Hakimliğinden  5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” uyarınca  ilgili URL adresini belirterek internet sitesine erişimin engellenmesi talep edilebilir.

  Saygılarımla

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.