Twitter’da cinsel taciz mesajı

Soru

Kız arkadasıma twitter direk mesaj üzerinden sahte bir hesaptan birisi cinsel uzvunu gönderdi. Kişinin yüzü görünmemekte ve hesabı sahte. Ayrıyetten hesabı silmiş durumda. Elimizde sadece bir adet 3-4 saniyelik video ve fake bir twitter kullanıcı ismi var. Savcılığa şikayet durumunda bulunma şansı var mıdır ? Bulunma ihtimali nedir. Nedenleri ile açıklarsanız sevinirim.

Devam Ediyor 0
Ali firat 7 ay 1 Cevap 630 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar;

    Twitter üzerinden cinsel içerikli resimler gönderilmesi cinsel taciz suçunu oluşturur. Cinsel taciz suçunun oluşumu için fiziksel temasın gerçekleşmesi şart değildir. Kız arkadaşınıza cinsel amaçlı sosyal ağlar üzerinden  resim gönderilmesi durumunda TCK 105. maddede düzenlenen cinsel taciz suçu oluşacaktır. Suçun posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halinde verilecek cezada artış yapılmaktadır.

    İnternet yoluyla işlenen cinsel taciz suçunun etkin biçimde soruşturulabilmesi için taciz eden kişinin belirli olması çok önemlidir. Özellikle internet üzerinden işlenen suçlarda suçu işleyen kişinin IP adresinin tespit edilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Ancak Twitter gibi yabancı merkezli kuruluşlu şirketler tespit için kullanacak IP adresini ülkemiz yetkili makamları ile paylaşmayabilmektedir. Bu noktada Twitterın tavrı diğer sosyal paylaşım sitelerinden daha nettir. Eğer hassas medya politikası ihlali olarak sınırlı sayıda belirttiği suçların işlendiğine ilişkin kesin deliller yoksa twitter hiçbir şekilde IP adresi paylaşmaz. Bu sınırlı sayıda belirtilen suçlara işkence, intihar saldırısı gibi suçlar gösterilebilir. Bunlar haricinde twitter IP adresi paylaşmıyor denilebilir.

    Bu aşamada size tavsiyem suçu ispatlamanız açısından delil toplamanız yönünde olacaktır. Elinizde bulunan video kaydını ve twitter kullanıcı ismini dilekçenize eklemeniz eylemi gerçekleştiren kişinin bulunmasında etkili olacaktır. Savcılığa hitaben bir şikayet dilekçesi  yazarak yukarıda belirttiğiniz delilleri dilekçenize eklemek suretiyle kız arkadaşınız ikamet ettiği yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilir. Şüphelinin bulunmasında IP adresinin şüphelinin attığı mesajlardaki kimliğini belirleyebilecek diğer olgular da savcılık tarafından dikkate alınacaktır.

    İyi günler.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.