Twitter’da benimle alay ediyorlar

Soru

Twittter’da bazı hesaplar şahsımla alay ederek küçümseyerek kırıcı üzücü alaycı tweetler yayınlayarak benimle dalga geçtiler. Akıllarınca beni linç etmişler. Benimle böyle dalga geçemezler çok sinir ettiler beni.Gereğinin yapılmasını istiyorum.

Devam Ediyor 0
ilknurbsrn_ 5 ay 2 Cevaplar 136 görüntüleme

Cevaplar ( 2 )

 1. Merhabalar İlknur Hanım,

  Siber zorbalığın en yaygın görülen hali olan  (birini hedef alarak, hakkında olumsuz, yanlış veya zararlı yorumların sistematik şekilde yapılması) sizin başınıza gelmiştir. Günümüzde internet kullanıcısı isek, bu gibi durumlarla başa çıkmayı öğrenmemiz gerekiyor.

  Ülkemizde özellikle 18 yaş altı gençler arasında yaygın bir davranış modeli olarak hızla yayın eylemler, birer hastalık gibi. Bugün siber zorbalık mağduru olan bir genç, gerek intikam gerekse diğer düşüncelerle yarın başkasına karşı bu davranışları sergileyebiliyor.

  Bu olaylarla başa çıkmanın 3 yönlü mücadele gerektirdiğini düşünüyorum.Psikolojik mücadele, sosyal medya uzmanlığı ile yapılacak mücadele, diğeri ise hukuki yollarla yapılacak mücadele.

  Ben uzmanlık alanım olan hukuki mücadele yollarını anlatacağım. Tam olarak sizle nasıl dalga geçildiğini bilmediğimden tahmini olarak cevap vereceğim. Hukuki mücadele yolları iki türlüdür. Biri cezai yaptırımlar, diğeri hukuki yaptırımlar. Cezai yaptırımlarda kişinin ceza alması ve eylemin engellenmesi amaç iken, hukuki yaptırımlar eylem sebebi ile uğranılan zararın tazmini amaç olur.

  Cezai yönden; öncelikle birilerine hakaret ve aşağılayıcı sözler sarf etmek , Türk Ceza Kanunu kapsamında suçtur. (Hakaret suçu)

  Bunun yanında birini sürekli telefonla aramak gibi sürekli birine mesaj atmak veya biri hakkında sürekli onu rahatsız edecek şekilde mesaj atmak da suçtur. (kişilerin huzur ve sükunu bozma suçu)

  Cezai yönden yaptırım uygulamak için yukarıdaki suçlarda şikayet süreniz 6 aydır. Şikayetinizi bağlı bulunduğunuz Cumhuriyet Savcılıklarına vereceğiniz bir dilekçe ile yapabileceğiniz gibi, e-devlet üzerinden de yazacağınız dilekçe ile de yapabilirsiniz.

  Hukuki yönden ise kişilik haklarınızın hukuka aykırı olarak zedelendiği iddiası manevi tazminat davası açabilirsiniz. Ancak burada ciddi bir maddi beklentiniz olmasın. Olayın şartlarına göre manevi tazminat miktarı artabilirse de basit olaylar da 2 binlirayı geçmemektedir.

  Yukarıdaki tavsiyelerin yanında, bu olaylarla mücadele için hem bir sosyal medya uzmanından hem de psikologtan yardım almanızda fayda vardır.

  Bir daha bu tip olaylara maruz kalmamanız temennisi ile iyi günler dilerim.

 2. Merhaba,

  Yaşamış olduğunuz bu durum ile ilgili psikolojik anlamda olumsuz etkilendiğinizi anlıyorum. Böyle durumlarda hukuki olarak haklarınızı kullandıktan sonra yapacağınız şey başkalarının sizinle ilgili yazmış olduklarını çok içselleştirmemeniz. Kendinizden emin olmak ve yazılanlar karşısında kendi öz saygınızı korumanız oldukça önemli. Elbette ki hakkınızda küçümseyici bir takım yorumların olması çok rahatsız edici. Gerektiği noktada bu kişilere karşı hukuki anlamda hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak, bu yorumlar sadece başkalarının fikirleri ve bunları yazıyla eyleme dökme hali. Halbuki, kişiler başkalarının düşünceleri ve onlara karşı nasıl davranıldıkları ile ilgili kendi kişiliklerini oluşturmazlar. Böyle düşünmeye başladığınızda sizinle ilgili hem sanal hem de gerçek ortamda yapılan kırıcı yorumlar sizi eskisi kadar olumsuz etkilemeyecektir.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.