Tanımadığımız kişiler sosyal medyada aileme küfür ediyor

Soru

Tanımadığımız kişiler sosyal medyada aileme küfür ediyor ve özel hayatıma karışıyor olup olmadık laflar söyleniyor bu durumun en kısa zamanda çözülmesini arz ederim.

Devam Ediyor 0
nazliyucedaglar 11 ay 1 Cevap 299 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar Nazlı Hanım;

  Bir bayan olarak yaşadığınız bu durum için gerçekten üzgün olduğumu belirtmek isterim. Sitemiz bir çözüm ya da şikayet mercii olmayıp insanlara yol göstermeye çalıştığımız, siber zorbalık ile ilgili farkındalık oluşturmaya gayret ettiğimiz bir platformdur. Bu sebeple bahsettiğiniz eylemleri engelleyici bir yaptırım gücümüz bulunmamaktadır. Ancak aşağıdaki öneriler belki sizlere yardımcı olabilir.

  Hakaret içeren yorumlar ve paylaşımların ekran görüntülerini alarak, yerleşim yerinizde bulunan Cumhuriyet Başsavcılığına bir dilekçe ile şikayet başvurusunda bulunabilirsiniz. Şikayet dilekçenizde eğer mümkünse hakaret eden kişinin adı-soyadı ve sosyal medya bilgilerini şikayet dilekçenize eklemenizi tavsiye ederiz. Size hakaret eden kişi unvan/takma ad kullanıyor ise veya sosyal medya hesabından kimliğini ortaya koyabilecek herhangi bir çıkarım yapılamıyorsa maalesef bu tür basit olarak nitelendirilebilecek hakaret suçlarında gerek savcılık gerekse emniyet birimleri IP araştırması yapmamaktadır. Bu durumlarda hakaret eden kişilerin yaptıkları yanına kar kalmaktadır.

  Hakaret eden kişilerin kimlik bilgilerini çıkarım yapabiliyor iseniz; hakaret içeren paylaşımın ve paylaşımı yapan kişiyi öğrendikten sonra 6 aylık süre içerisinde savcılık şikayetini yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde şikayet hakkınız düşecektir.

  Hakaret, suç olmanın yanında aynı zamanda kişilik hakkını zedeleyen bir eylem olduğu için Asliye Hukuk Mahkemesinde hakaret eden kişi hakkında manevi tazminat davası açabilirsiniz. Hakaret eden kişi ceza mahkemesince suçu sabit görülerek cezalandırılır ise manevi tazminat davasında eliniz çok daha güçlü olacaktır.

  Savcılık şikayetiniz ile birlikte; sosyal medya üzerinden gerekli bildirim ve şikayeti yaptıktan sonra bu tür paylaşım yapan hesabı engellemek yapabileceğiniz en basit ve kesin çözümdür.

  Saygılarımızla

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.