Sosyal medyada psikolojik şiddete maruz kalıyorum

Soru

Eski sevgilim ayrıldığımdan hemen bir gün sonra bana fotolarımın olduğu bir arkadaşı mesaj attı. Benden izin almadan herkese atmış. Ayrıca ben major depresif bozukluk hastasıyım ve anksiyete bozukluğum var. Bu nedenle.günde 2 kez krize girdim ve bileklerimi 4 yerden kestim. Bu durum hakkında ne yapabilirim,yardımcı olabilir misiniz?

Cevaplandı 0
Deniz tektek 11 ay 1 Cevap 255 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle maruz kaldığınız siber zorbalık eyleminden dolayı çok geçmiş olsun.  Fotoğraflarınızın sizin rızanız olmadan üçüncü kişilere verilmesi, Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma suçu söz konusu olabilecektir. Yine bu görüntülerin özel hayata ilişkin görüntüler olması halinde, Türk Ceza Kanunu kapsamında ayrıca özel hayatın gizliliğini ihlal suçu söz konusu olacaktır. Tarafınızdan yazılacak bir şikayet dilekçesi ile ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunabilirsiniz.  Dilekçenizde eski sevgilinizin adını, soyadını ve bu görüntüleri gönderdiği kişinin adını, soyadını, telefon numaralarını ve görüntülerin gönderildiği -biliyorsanız- tüm kişilerin adlarını ve soyadlarını yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

  İkinci olarak,uğradığınız bu siber zorbalık eylemi aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza yapılmış bir saldırıdır. Bu sebeple manevi zararlarınızın tazmini için de asliye hukuk mahkemelerinde manevi tazminat davası açabilirsiniz.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, yaşadığınız bu kötü olay sebebiyle psikolojik destek almanızı da tavsiye ederim.

  İyi günler dilerim.

  En iyi cevap

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.