Saatlerdir Instagram’dan tehdit ediliyorum

Soru

Merhabalar. Böylesine geç bir saatte yazmış olmamı mazur görün lütfen. Instagram üzerinden fake bir hesap tarafından iftiraya maruz kaldım. Elinde erkeklerle görüntülerimin olduğunu, yine erkeklerle videolarımın olduğunu söyledi. Sonrasında ise bunları aileme göndermekle tehdit etti. Eğer susmasını istiyorsam istediği her şeyi yapmam gerektiğini yoksa ailem dışında tek tek akrabalarıma da elindekileri göndereceğini söyledi. İlk yazdığı hesabı engelledikten sonra 3 tane daha sahte profil hesabı açarak tehditlerine devam etti. Sahte hesap isimlerinden dolayı tahmin ettiğim bir kişi var. Ancak bunun dışında elimde sadece bütün konuşmaların ekran görüntüsü var. Gerçek kimliğini bilmiyorum. Yarın şikayette bulunmak için karakola gideceğim sizce başka yapabileceğim bir şey var mı ? Birde imei bulunabilir mi ?

Devam Ediyor 0
Pelt 3 ay 1 Cevap 151 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle geçmiş olsun.

  Şahsınıza gönderilen bu mesajlar, Türk Ceza Kanunu md. 106 kapsamında düzenlenen “tehdit” suçunun sık rastlanan bir örneğidir. Tehdit suçunun fiziki olarak bir arada bulunurken ya da elektronik ortamda mesaj, yorum vb şekilde işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bir avukat olarak size bu noktada tavsiyem, öncelikle tarafınıza gelen mesajların ekran görüntülerini almanız akabinde elinizdeki ekran görüntülerini de dilekçenizin ekine ekleyip bir şikayet dilekçesi yazmanız ve ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmanızdır.  Dilekçenizde sizi tehdit eden kişinin -biliyorsanız- adını, soyadını ve kişinin kullandığı sosyal medya hesabının bilgilerini yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, bu tip siber zorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik açıdan daha fazla yıpranmamanız adına size bu tip saldırıları gerçekleştiren kişileri adli mercilere şikayet ettikten sonra uygulama üzerinden de gerekli bildirim ve şikayetleri yapıp engellemenizi tavsiye ederim.

  Tekrardan çok geçmiş olsun,

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.