Oyun hesabı dolandırıcılığı

Soru

Merhabalar iyi geceler ben itemci.com isimli siteden League Of Legends isimli oyundan xxxxx isimli kullanıcıdan 75 liraya hesap aldım. Sitenin canlı desteğine bağlanarak hesabı teslim alıp e-posta devrini gerçekleştirdik fakat 3 gün geçtikten sonra aldığım hesaba erişim sağlayamıyor un yani kısacası dolandırıldım. Hesabı aldığım kişinin telefon numarasını siteden istedim verdiler WhatsApp konuşma kayıtları var hesabıma giriş yapamıyorum fakat benim hesabımda oyun oynanılıyor. Hani hesabı aldığım kişi nasıl olduysa hesabı geri almış. Bunun için ne yapabilirim siber suçlara savcılığa şikayet etmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Devam Ediyor 0
Oxynos 7 ay 1 Cevap 1168 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Oyun hesabının çalınması ve şifresinin değiştirilmesi suçu Türk Ceza Kanununun Bilişim Sistemine Girme başlıklı 243. maddesi ile Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme başlıklı 244. maddesinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Anılan maddelere göre ilgili oyun hesabınızın şifresinin ele geçirilerek içerisinde giriş yapılmış olması 243. madde kapsamında kalırken, içeri girildikten sonra şifrenizin değiştirilmesi 244. madde kapsamında değerlendirilecektir. Ayrıca sorunuzda hesabı belirli bir kişiden aldıktan 3 gün sonra hesaba erişimi kaybettiğinizi belirtmişsiniz. Eğer hesabı aldığınız kişi ilgili hesaba erişiminizi engelleyen ve şifrenizi değiştiren kişi ise bu durumda bilişim sistemlerini araç olarak kullanarak nitelikli dolandırıcılık (TCK m:158/f) suçu meydana gelecektir.

    Bu aşamada size tavsiyem suçu ispatlamanız açısından delil toplamanız yönünde olacaktır. İlgili kişi ile oyun içinde veya Whatsapp tan yapılan bütün yazışmalarınızın ekran görüntüsünü, oynadığınız oyunun internet adresini, oynadığınız hesabın ID (kullanıcı adı) bilgilerini, kullandığınız en son şifreyi ve oyun içindeki ekran görüntülerini  dilekçenize eklemeniz eylemi gerçekleştiren kişinin bulunmasında etkili olacaktır.

    Savcılığa hitaben bir şikayet dilekçesi  yazarak yukarıda belirttiğiniz delilleri dilekçenize eklemek suretiyle şikayetinizi ikamet ettiğiniz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına yapabilirsiniz. Suçun etkin şekilde soruşturulabilmesi için şüphelilerin belirli olması çok önemlidir. Dilekçenizde şüphelendiğiniz kişinin adını soyadını ve sosyal medya hesabını belirtmeniz şüphelilerin bulunmasında büyük önem arz etmektedir.

    İyi günler.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.