Mustafa Kemal Atatürk’ü küçük düşüren bir kanal sahibinden bana hakaret

Soru

Youtube’da bir videonun altına yaptığım bir yoruma kanal sahibi kendine ait olmayan bir içeriğin altında küfürle cevap vermiştir ve bu ciddi anlamda onurumu kırmıştır.. Artık sosyal medya zorbalarının hak ettiğini bulmasını istiyorum.

Devam Ediyor 0
tophetor 2 sene 1 Cevap 408 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle maruz kaldığınız siber zorbalık ve hakaret eyleminden dolayı çok geçmiş olsun. Şahsınıza yönelik sarf edilen küfür içerikli sözler Türk Ceza Kanunu kapsamında hakaret olarak kabul edilmektedir ve ciddi cezai yaptırımları bulunmaktadır. Hakaret suçunun fiziki olarak bir arada bulunurken ya da elektronik ortamda mesaj, yorum vb şekilde işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bir avukat olarak size bu noktada tavsiyem, öncelikle aranızda geçen yazışmanın ekran görüntülerini almanız akabinde elinizdeki ekran görüntülerini de dilekçenizin ekine ekleyip bir şikayet dilekçesi yazmanız ve ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmanızdır.  Dilekçenizde size hakaret eden kişinin -biliyorsanız- adını, soyadını ve kişinin kullandığı sosyal medya hesabının bilgilerini yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

  İkinci olarak, size hakaret eden kanalın Atatürk’e hakaret eden/ küçük düşüren içerikler paylaştığını belirtmişsiniz; 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8’inci maddesinde Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’da yer alan suçların internet ortamından işlenmesi halinde ilgili içeriğe erişimin engellenebileceği düzenlenmiştir. İlgili videoları (URL bazında) ikamet ettiğiniz bölgedeki sulh ceza hakimliğine hitaben yazacağınız bir dilekçe ile bildirmeniz halinde Sulh Ceza Hakimliği 48 saat içerisinde ilgili içeriği erişime engelleyecektir.

  Son olarak, uğradığınız siber zorbalık eylemi aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza yapılmış bir saldırıdır. Bu sebeple uğradığınız manevi zararlarınızın tazmini için de asliye hukuk mahkemelerinde manevi tazminat davası açabilirsiniz.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, bu tip siber zorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik açıdan daha fazla yıpranmamanız adına size bu tip saldırıları gerçekleştiren kişileri adli mercilere şikayet ettikten sonra Youtube üzerinden de gerekli bildirim ve şikayetleri yapıp engellemenizi tavsiye ederim.

  Tekrardan çok geçmiş olsun,

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.