Kardeşimin hesabı çalındı

Soru

Merhabalar, bugün kardeşim hesabının çalındığını ve özel fotoğrafları ile tehdit edildiğini söyledi. Biraz araştırıp ekran görüntüleri topladım fakat ne yapmam gerekiyor nereye başvurmam gerekiyor bilgim yok herhangi bilgili birisinden acil yardım diliyorum.

Devam Ediyor 0
BatuhanAvs3 9 ay 1 Cevap 237 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar;

    Öncelikle geçmiş olsun. Facebook ve İnstagram hesabınıza izinsiz girilmesi ve şifresinin değiştirilmesi suçu Türk Ceza Kanununun Bilişim Sistemine Girme başlıklı 243. maddesi ile Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme başlıklı 244. maddesinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Anılan maddelere göre ilgili sosyal medya hesabınızın şifresinin ele geçirilerek içerisinde giriş yapılmış olması 243. madde kapsamında kalırken, içeri girildikten sonra şifrenizin değiştirilmesi 244. madde kapsamında değerlendirilecektir. Kardeşinizin özel fotoğrafları üzerinden yapılan eylem kişinin amacına göre tehdit veya şantaj suçunu oluşturur. Eylemi gerçekleştiren kişi kardeşinizin  vücut veya cinsel dokunulmazlığına veya malvarlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğini söyleyerek korkutuyorsa bu durumda tehdit suçu oluşur.  Eğer kardeşinizden menfaat sağlamak amacıyla kardeşinizin şeref veya haysiyetine zarar vermek için  akrabalarınıza asılsız suçlamalarda bulunacağını bahsediyorsa  şantaj suçu oluşmaktadır. Avukat olarak size önerim ilgili kişilerin suçlarını ispatlamanız açısından delil toplamanız yönünde olacaktır. Karşı tarafın attığı mesajların ekran görüntüleri, telefonla arıyorsa ilgili telefon numarası, aramanın tarihi ve saati, başka şekilde delil elde edemiyorsanız bir sonraki konuşmanın ses kaydı veya tehdit ve şantaj yapıldığını kanıtlayacağınız hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş diğer olgular delil olarak değerlendirilir. Savcılığa hitaben bir şikayet dilekçesi  yazarak yukarıda belirttiğim delillerin ekran görüntülerini dilekçenize eklemek suretiyle şikayetinizi bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına yapabilirsiniz.

    Sorunuzda kardeşinize karşı eylemlerin gerçekleştiğini belirtmişsiniz. Burada şikayet hakkının kullanılması bakımından kardeşinizin yaşı önem arz etmektedir. Kardeşiniz 18 yaşından küçük ise şikayet hakkını ancak velisi bulunan kişi aracılığı ile yapabilir. 18 yaşından büyük ise şikayet hakkını bizzat kendisi kullanmak zorundadır. Şikayet hakkı devredilemez.

    Kardeşinizin maruz kaldığı istenmeyen siber zorbalık eyleminden doyalı geçmiş olsun.

    İyi günler.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.