İnstagram’den bir gurup, bizi öldürmekle tehdit ediyor

Soru

Kendilerini XXX adı tanıtan ve, gurup kuran bir kaç şahıs, sevgilimi ve arkadaşlarımı tehtit ederek onları bir buçuk saattir rahatsız ettiler. kendilerinin rütbeleri olduklarını ve, “simge” adında bir kızı aradıklarını ifade ettiler. kendilerini birer küçük birey olarak gördük. bizde karşılık verdik. ancak, bizi rahatsız etmeye devam edeceklerini düşünüyorum. bizi tehtit eden hesapları buraya yazıyorum. lütfen geri dönüş yapın. bizi öldürmek istediklerinide belirttiler. ayrıca hesapları silinmişse, size söylediğim içindir. lütfen ama lütfen geri dönüş yapın. bu simge kimse, bizi sırf onun yüzünden rahatsız ediyorlar. en çokta sevgilimi. şimdiden çok teşekkürler.

Devam Ediyor 0
JuneCook 3 ay 1 Cevap 96 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Öncelikle geçmiş olsun.

    Şahsınıza karşı sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen bu eylem, Türk Ceza Kanunu md. 106 kapsamında düzenlenen “tehdit” suçunun sık rastlanan bir örneğidir. Tehdit suçunun fiziki olarak bir arada bulunurken ya da elektronik ortamda mesaj, yorum vb şekilde işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bir avukat olarak size bu noktada tavsiyem, öncelikle tarafınıza gelen mesajın/ yorumların ekran görüntülerini almanız akabinde elinizdeki ekran görüntülerini de dilekçenizin ekine ekleyip bir şikayet dilekçesi yazmanız ve ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmanızdır.  Dilekçenizde sizi tehdit eden kişinin -biliyorsanız- adını, soyadını ve kişinin kullandığı sosyal medya hesabının bilgilerini yazmanızı önemle tavsiye ederim. Bu şikayetin, sizin gibi tehdit edilen tüm arkadaşlarınız tarafından tek bir dilekçe ile ya da birden fazla dilekçe ile gerçekleştirilmesini tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

    Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, bu tip siber zorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik açıdan daha fazla yıpranmamanız adına size bu tip saldırıları gerçekleştiren kişileri adli mercilere şikayet ettikten sonra uygulama üzerinden de gerekli bildirim ve şikayetleri yapıp engellemenizi tavsiye ederim.

    Tekrardan çok geçmiş olsun,

    İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.