Instagram’dan bir grup beni tehdit edip zorbalık yapıyor

Soru

Instagram’dan bir grup beni tehdit edip zorbalık yapıyor ve hesabımı her şeyimi bitireceklerini söylüyorlar ve artık sosyal medya zorbalarının hak ettiğini bulmasını istiyorum.

Devam Ediyor 0
Isimsizbirkisi 9 ay 1 Cevap 248 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle geçmiş olsun.

  Şahsınıza gönderilen bu mesaj, Türk Ceza Kanunu md. 106 kapsamında düzenlenen “tehdit” suçunun sık rastlanan bir örneğidir. Tehdit suçunun fiziki olarak bir arada bulunurken ya da elektronik ortamda mesaj, yorum vb şekilde işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bir avukat olarak size bu noktada tavsiyem, öncelikle tarafınıza gelen mesajın ya da yorumların ekran görüntülerini almanız akabinde elinizdeki ekran görüntülerini de dilekçenizin ekine ekleyip bir şikayet dilekçesi yazmanız ve ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmanızdır.  Dilekçenizde sizi tehdit eden kişinin -biliyorsanız- adını, soyadını ve kişinin kullandığı sosyal medya hesabının bilgilerini yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, bu tip siber zorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik açıdan daha fazla yıpranmamanız adına size bu tip saldırıları gerçekleştiren kişileri adli mercilere şikayet ettikten sonra uygulama üzerinden de gerekli bildirim ve şikayetleri yapıp engellemenizi tavsiye ederim.

  Tekrardan çok geçmiş olsun,

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.