Instagram’da küçük kızları taciz ediyorlar

Soru

Instagram’da xxxxx adındaki kullanı taciz edici fotoğraflar ve mesajlar, sapık içerikli uygunsuz mesajlar atıyor. Hem de 15 yaşındaki küçük kızların hesabına.  Bu hesapla ilgili ne yapılabilir?

Devam Ediyor 0
Batu 8 ay 1 Cevap 486 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar;

    İlk olarak yaşanan bu istenmeyen hadiseden dolayı üzüntülerimizi bildirmek isteriz. İnternet veya sosyal medya yoluyla işlenecek cinsel taciz suçları Türk Ceza Kanunun 105. maddesinde düzenmiştir. Buna göre İnstagram üzerinden 15 yaşındaki küçükleri taciz edici fotoğraflar ve uygunsuz mesajlar atılması bu madde bağlamında cinsel taciz suçunun oluşturur. Anılan maddede fiilin çocuklara karşı ve posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanılarak işlenmesi halinde cezanın arttırılacağı düzenlenmiştir.

    İnternet ortamında işlenen cinsel taciz suçunun söz konusu fiilin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içerisinde şikayetçinin ikametinin bağlı bulunduğu Cumhuriyet Savcılığına başvurarak şikayetçi olunması gerekmektedir. Eğer küçük 15 yaşını doldurmuşsa şikayet hakkını bizzat kullanabilir. 15 yaşını doldurmamışsa şikayetini velisiyle (anne veya babasıyla) yapmasını tavsiye edebilirim.

    Cinsel taciz suçunun etkin şekilde soruşturulabilmesi için taciz eyleminde bulunan kişinin belirli olması çok önemlidir. Dilekçenizde taciz eden kişinin biliyorsanız adını, soyadını ve sosyal medya hesabını belirtmeniz bulunmasında büyük önem arz etmektedir. Size tavsiyem ilgili cinsel taciz içeren yorumların silinme ihtimaline karşı ekran resimlerini almanız ve şikayet dilekçesine eklemeniz yönünde olacaktır. Şüpheli paylaşımın kendisine ait olduğunu kabul etmediği taktirde kişinin IP adresleri üzerinden ilgili paylaşımı yapıp yapmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır.  Ancak İnstagram  gibi yabancı merkezli kuruluşlu şirketler tespit için kullanacak IP adresini ülkemiz yetkili makamları ile paylaşmayabilmektedir. Bu noktada size tavsiyem internet üzerinde işlenen suçların tespitine yönelik kurulan E-TESPİT uygulamasını kullanmanız olacaktır.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.