Instagram’da kardeşime siber zorbalık uygulanıyor

Soru

Kız kardeşimin İnstagram uygulamasında paylaştığı fotoğraf üzerinden, xxxx adlı hesaptan hakaretler almaktadır. Bu kişi kardeşimin izni olmadan fotoğrafını paylaşmış ayrıca başkalarını da alet ederek. kardeşimin dış görünümüyle dalga geçmektedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

Devam Ediyor 0
Iremnaz Uzun 9 ay 1 Cevap 240 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle kardeşinizin maruz kaldığı siber zorbalık eyleminden dolayı çok geçmiş olsun.

  Kardeşinize yönelik olarak gerçekleştirilen hakaret eylemi, Türk Ceza Kanunu’nun 125’inci maddesi kapsamında suç teşkil etmektedir. Ayrıca kardeşinizin fotoğraflarının rızası olmadan üçüncü kişilere verilmesi, Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma suçu söz konusu olabilecektir. Yine bu görüntülerin özel hayata ilişkin görüntüler olması halinde, Türk Ceza Kanunu kapsamında ayrıca özel hayatın gizliliğini ihlal suçu söz konusu olacaktır.

  Suç kardeşinize yönelik olduğundan kardeşiniz tarafından yazılacak bir şikayet dilekçesi ile kardeşinizin ikamet ettiği bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunması gerekmektedir. Dilekçede mutlaka gelen mesajları ya da yorumları, yapılan paylaşımları ve siber zorbalık eylemini gerçekleştiren sosyal medya hesap adını ve URL adresini ve ayrıca -biliyorsanız- bu kişinin ad ve soyadının da yazılmasını önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

  İkinci olarak, kardeşinizin uğradığı bu siber zorbalık eylemi aynı zamanda onun kişilik haklarına yapılmış bir saldırıdır. Bu sebeple manevi zararlarının tazmini için asliye hukuk mahkemelerinde manevi tazminat davası açılabilir.

  Son olarak, kardeşinizin rızası olmadan yapılan paylaşımın ve kardeşinize yönelik olarak gerçekleştirilen hakaret eyleminin kardeşinizin kişilik haklarını ihlal etmesi sebebiyle 5651 sayılı Kanun kapsamında erişim engelleme talepli olarak kardeşinizin ikamet ettiği bölgedeki nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne bir dilekçe hakaret teşkil eden içeriklerin paylaşıldığı URL adresini de yazmak suretiyle başvuruda bulunulabilir. Başvuru ekine ilgili paylaşıma ilişkin birkaç ekran görüntüsü eklenmesi önemli olacaktır. Akabinde sulh ceza hakimliği kardeşinizin talebinin haklılığına kanaat getirdiği takdirde ilgili videonun paylaşıldığı URL adresi için erişim engelleme kararı verecektir. Kardeşinizin reşit olmaması halinde tüm bu işlemler veli sıfatı ile anneniz veya babanız tarafından da yapılabilecektir.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, kardeşinizin yaşadığı bu kötü olay sebebiyle psikolojik destek almasını da önemle tavsiye ederim.

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.