Instagram üzerinden tehdit ediliyorum

Soru

Tehdit ediliyorum sosyal medyada instagram üzerinden ve aileme fotoğraf yollamak vs canım kast edileceğine dair yazışmalar var

Devam Ediyor 0
Melikeduruu11 4 hafta 1 Cevap 74 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhaba,

    Öncelikle maruz kaldığınız siber zorbalık eylemlerinden dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim. Maruz kaldığınız siber zorbalık eylemi, Türk Ceza Kanunu’nun 106’ncı maddesinde düzenlenen tehdit suçunu ve 107’nci maddesinde düzenlenen şantaj suçunu oluşturabilecek niteliktedir. Ayrıca duruma göre 136’ncı ve 134’üncü maddelerde düzenlenen kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma ile özel hayatın gizliliğini ihlal suçları oluşabilecektir.

    Bu noktada bir hukukçu olarak tavsiyem, elinizdeki tüm yazışma, hesap adları gibi bilgileri derleyip ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyede bulunan Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe ile başvurmanızdır. Savcılık, şikayetiniz üzerine bu eylemi gerçekleştiren kişiyi/ kişileri tespit etmek için bir soruşturma başlatacaktır. Her ne kadar Instagram tarafından bu tip şikayetlerde Türk yargı mercileriyle IP adresi ve hesap bilgileri paylaşılmasa da Siber Suçlarlar Mücadele Şube Müdürlükleri bu tip sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda sosyal mühendislik yöntemleriyle failleri tespit edebilmektedir. Ayrıca maruz kaldığınız siber zorbalık eylemleri sebebiyle asliye hukuk mahkemelerinde manevi zararlarınızın tazmini amacıyla tazminat davası açmanız da mümkündür.

    İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.