Instagram üzerinden okuldaki kişiden nefret içerikli mesajlar aldım

Soru

Instangram kullanıcısıyım ve eğitim gördüğüm okuldaki kim olduğunu bilmediğim birisinin sözlü nefret içerikli mesajlarına maruz kaldım. Bunu yapan kişinin kim olduğunu bilmemekle beraber, yazan kişinin fake (sahte) hesap üzerinden bu siber zorbalığı yaptığını belirtmeliyim.

Devam Ediyor 0
Aylin Hasım 1 sene 1 Cevap 423 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar,

    Öncelikle geçmiş olsun. Genellikle “nefret içerikli” mesajlar hukukumuzda hakaret olarak kabul edilmektedir. Hakaret, kişilerin şeref ve saygınlıklarına sövmek ya da somut bir fiil isnat etmek suretiyle gerçekleştirilen Türk Ceza Kanunu’nda cezai yaptırımı bulunan bir suçtur. Suçun yüz yüze işlenmesi ile sosyal medya siteleri üzerinden işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

    Size edilen hakarete ilişkin olarak ilgili mesajın ekran görüntüsü ve hakaret eden kişinin profil bilgilerini (kullanıcı adı, ulaşılabilen e-posta adresi vb.) de belirterek yazacağınız bir dilekçe ile ikamet ettiğiniz bölgedeki Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Suç Instagram üzerinden işlendiğinden ve Instagram şirketi Türk mercilerine kullanıcı bilgilerini (ad, soyad, e-mail adresi, IP adresi vb.) vermediğinden  suçu işleyen kişinin tespiti ya çok güç ya da imkansız olmaktadır. Kaldı ki hesabın fake (sahte) olduğu da göz önünde bulundurulduğunda sosyal mühendislik yoluyla da hesap sahibine ulaşılmasının zor olacağını söyleyebiliriz. Ancak yine de durumu savcılığa intikal ettirmekte fayda bulunmaktadır.

    Hakarete ilişkin delilleri (ekran görüntüleri, profil bilgileri vb.) topladıktan sonra, daha fazla hakaret eylemine maruz kalmamanız adına ilgili hesabı öncelikle Instagram yönetimine “kötüye kullanım bildir” sekmesi üzerinden bildirmenizi ve akabinde hesabı engellemenizi tavsiye ederiz.

     

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.