Instagram itiraf sayfasında hakaret

Soru

Instagramda bir itiraf sayfasinin gönderimine yorum yapmıştım “admincim bugun salı yalniz” yazdim ve bugün pazartesiydi yalnis hatırlamışım dalga geçirmemek icin prim ve takipçi kasmak icin yaptim dedim ve bunun üzerine itiraf sayfasında bir gönderi yüklendi gönderice benim hesabim etiketlenmiş ve kendini rezil ediyo ortam yapmaya çalışıyo demiş üstüne hakaret ve küfür etmiş yorumlarda da Bussuru hakaret ve küfür var itiraf sayfasinin adminine gönderiyi kaldir desemde kaldirmiyo yardim edermisiniz

Devam Ediyor 0
Ceren123 3 hafta 1 Cevap 74 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar;

  İlk olarak başınıza gelen bu istenmeyen hadiseden dolayı geçmiş olsun. Hakaret suçu Türk Ceza Kanununun 125. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre tarafınıza yapılan küfür içerikli, onur ve şerefinize karşı saldırı niteliğindeki sözler bu madde anlamında hakaret suçunu oluşturmaktadır. Hakaret suçunun  internet veya sosyal medya aracılığı ile işlenmesi durumunda yine aynı maddeye göre kişi cezalandırılacaktır. İnternet ortamında işlenen hakaret suçunun soruşturulması ve kovuşturulması, sizin şikayetçi olmanıza bağlıdır. Dolayısı ile internet ortamında hakarete maruz kalmanız halinde söz konusu fiili öğrenmenizden itibaren 6 ay içerisinde adli makamlara başvurarak şikayetçi olmanız gerekmektedir. Şikayetinizi ikamet ettiğiniz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına yapabilirsiniz. Hakaret suçunun etkin şekilde soruşturulabilmesi için hakaret eden kişinin belirli olması çok önemlidir. Dilekçenizde size hakaret eden kişinin adını soyadını ve sosyal medya hesabını belirtmeniz hakaret eden kişinin bulunmasında büyük önem arz etmektedir. Şikayet dilekçesine ekran görüntülerinin çıktısını eklemeniz hakaret suçunun ispatı açısından büyük öneme sahip olacaktır. Hakaret eden kişi paylaşımın kendisine ait olduğunu kabul etmediği taktirde kişinin IP adresleri üzerinden ilgili paylaşımı yapıp yapmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır.

  Ancak İnstagram gibi yabancı merkezli kuruluşlu şirketler tespit için kullanacak IP adresini ülkemiz yetkili makamları ile paylaşmayabilmektedir. Bu noktada size tavsiyem internet üzerinde işlenen suçların tespitine yönelik kurulan E-TESPİT uygulamasını kullanmanız olacaktır.

  https://e-hizmet.tnb.org.tr/tespit/

  İnstagram üzerinden yayımlanan haber, video, fotoğraf, yorum vb. içeriklerle kişilik haklarının ihlal edilmesi durumunda  5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” kapsamında ilgili içeriğin engellenmesini talep edebilirsiniz. Kişilik haklarının ihlali nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi kararını vermeye görevli mahkeme, Sulh Ceza Hakimliği’dir. Savcılığa şikayet dilekçesi haricinde ikamet ettiğiniz yerde bulunan Sulh Ceza Mahkemesine hitaben yazacağınız bir dilekçe ile ilgili instagram hesabına erişimin engellenemsini talep edebilirsiniz.

  Tarafınıza internet ortamında yapılan hakaret içeren eylemler aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza saldırı niteliğinde olduğundan manevi zararlarınızın tazminini isteyebilirsiniz. Asliye Hukuk Mahkemesine açacağınız manevi tazminat davasıyla başınıza gelen istenmeyen bu olay nedeniyle hakaret eden kişinin tarafınıza tazminat ödemesini sağlayabilirsiniz.

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.