İnstagram hesabı satın aldım, dolandırıldım

Soru

Bir platfrom üzerinden instagram hesabı satın aldım mobil ödeme olarak satıcının ödemesini yaptım fakat hesap elime geçtikten 10 saat sonra hesabı geri çekti ve beni engelledi satıcının elimde sadece telefon numarası ve mobil ödeme yaptığım dekontlar görüşmeler ve mail adresi var nereye başvurabilirim ve geri dönüş alırmıyım?

 

 

Devam Ediyor 0
efecaneres 7 ay 1 Cevap 449 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar,

    Öncelikle çok geçmiş olsun. Dolandırıcılık suçu Türk Ceza Kanunu’nun 157’nci maddesinde tanımlanmış, çok ciddi müeyyideleri olan bir suçtur. Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunun işlenmesi halinde ise on yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezası söz konusu olabilecektir.

    Yazışmalarınızın birer çıktısını, ödeme dekontlarınızı, instagram hesap adını ve instagram hesabının elinizden alındığına ilişkin ekran görüntülerini de ekine ekleyerek açık ve sade bir dille dilekçe yazmanızı; akabinde ikamet ettiğiniz bölgedeki Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmanızı tavsiye ederim.

    Savcılık bir soruşturma başlatacaktır. Neticesinde şüphelinin kimlik bilgilerini tespit etmeye çalışacak ve yeterli delil toplanması halinde iddianame düzenleyecektir.

    İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.