Instagram aracılığıyla sevgilimin özel görüntülerini paylaştılar

Soru

10 mayıs tarihinde instagramdan bana sevgilimin açık fotoğraflarını atan hesap bana zarar veriyor hesabı kayboldu ama bende ekran görüntüsü var

Devam Ediyor 0
yagizalpc 9 ay 1 Cevap 233 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba Yağız Alp Bey;

  Yaşadığınız siber zorbalık çeşidi en çirkin hareketlerden biridir. İnsanların özel yaşamlarının bu şekilde yıpratıcı şekilde kullanılması kanunen yasaktır.

  Burada şikayet iki türlüdür. Siz sadece rahatsız edilmenizden dolayı kişilerin huzur ve sükununu bozma suçundan şikayetçi olabilirsiniz. Uygulamadaki değerlendirmelerini düşününce bu kişiler, bu suçtan vicdanları tatmin edecek bir ceza almayacaklarıdır.

  Ancak burada esas suç, özel hayatın gizliliği , cinsel taciz suçları ön plana çıkmaktadır. Bu suçlar açısından şikayet hakkı sizin değil sevgilinizindir. Bu sebeple sevgiliniz şikayetçi olduğunda, eylemi yapanların ciddi cezalar alacağı kanaatindeyim.

  Kişinin hesabını silmiş, dondurmuş olması onun yaptığını tamamen silmez. Siz veya sevgiliniz ikamet ettiğiniz yerdeki Cumhuriyet Savcılıklarına giderek bu duruma ilişkin şikayetlerinizi ve elinizdeki belge ve ekran görüntülerini arz ettiğinde savcılık gereken incelemeyi yapacaktır.

  Çoğu zaman ilgili sosyal medya kuruluşları ülkemizin resmi makamları ile bilgi paylaşımı yapmamaktadır. Ancak kişinin kimliği ile ilgili tahminlerinizi de şikayet dilekçenize yazdığınızda savcılık şüpheli veya şüphelileri tespit noktasında daha etkin bir yol belirleyebilir.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.