Özel hayatımı öğrenenler benimle dalga geçiyor

Soru

Özel hayatımı öğrenen bir grup insan benimle sosyal medyada dalga geçiyor, küfürler ediyor ve insanlara yayıyor. Lütfen yardım edin.

 

Devam Ediyor 0
agnesplath3469 2 sene 1 Cevap 531 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle maruz kaldığınız siber zorbalık eyleminden dolayı çok geçmiş olsun. Şahsınıza yönelik sosyal medya platformlarında sarf edilen ifadeler Türk Ceza Kanunu kapsamında hakaret olarak kabul edilebilecektir ve ciddi cezai yaptırımları bulunmaktadır. Yine özel hayatınıza ilişkin mahrem bilgilerin ya da görüntülerin- seslerin yayılması halinde, Türk Ceza Kanunu kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal suçu söz konusu olabilecektir. Tarafınızca yazılacak bir şikayet dilekçesi ile ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunabilirsiniz.  Dilekçenizde özel hayatınızın gizliliğini ihlal eden ve size hakaret eden kişilerin -biliyorsanız- adını, soyadını ve kişinin kullandığı sosyal medya hesabının bilgilerini yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

  İkinci olarak, uğradığınız siber zorbalık eylemi aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza yapılmış bir saldırıdır. Bu sebeple tarafınızca, manevi zararlarının tazmini için de asliye hukuk mahkemelerinde manevi tazminat davası açabilir.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, bu tip siber zorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik açıdan daha fazla yıpranmamanız adına size bu tip saldırıları gerçekleştiren kişileri adli mercilere şikayet ettikten sonra uygulama üzerinden de gerekli bildirim ve şikayetleri yapıp engellemenizi tavsiye ederim.

  Tekrardan çok geçmiş olsun,

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.