Hak etmediğim hakaretlere maruz kalıyorum!

Soru

Youtube’da yorum yaptığım bir videonun altına hiç hak etmediğim hakaretler aldım. Küfür,taciz her şekilde yorum var. Artık o kadar ileri bir boyuta taşındı ki sinirlerim alt üst olmaya başladı.Bu konu hakkında ne yapabilirim?Lütfen yardımcı olun.

Devam Ediyor 0
rumeysacakmak 4 ay 1 Cevap 122 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar;

  İlk olarak başınıza gelen bu istenmeyen hadiseden dolayı geçmiş olsun. Hakaret suçu Türk Ceza Kanununun 125. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre tarafınıza yapılan küfür içerikli, onur ve şerefinize karşı saldırı niteliğindeki sözler bu madde anlamında hakaret suçunu oluşturmaktadır. Hakaret suçunun  internet veya sosyal medya aracılığı ile işlenmesi durumunda yine aynı maddeye göre kişi cezalandırılacaktır.  İnternet ortamında işlenen hakaret suçunun soruşturulması ve kovuşturulması, sizin şikayetçi olmasınıza bağlıdır. Dolayısı ile internet ortamında hakarete maruz kalmanız halinde söz konusu fiili öğrenmenizden itibaren 6 ay içerisinde adli makamlara başvurarak şikayetçi olmanız gerekmektedir. Şikayetinizi bulunduğunuz yerdeki emniyet birimlerine veya Cumhuriyet Başsavcılığına yapabilirsiniz. Hakaret suçunun etkin şekilde soruşturulabilmesi için hakaret eden kişinin belirli olması çok önemlidir. Dilekçenizde size hakaret eden kişinin adını soyadını ve sosyal medya hesabını belirtmeniz hakaret eden kişinin bulunmasında büyük önem arz etmektedir. Size tavsiyem ilgili hakaret içeren yorumların silinme ihtimaline karşı ekran resimlerini almanız ve şikayet dilekçesine eklemeniz yönünde olacaktır. Hakaret eden kişi paylaşımın kendisine ait olduğunu kabul etmediği taktirde kişinin IP adresleri üzerinden ilgili paylaşımı yapıp yapmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır.  Ancak YouTube gibi yabancı merkezli kuruluşlu şirketler tespit için kullanacak IP adresini ülkemiz yetkili makamları ile paylaşmayabilmektedir. Bu noktada size tavsiyem internet üzerinde işlenen suçların tespitine yönelik kurulan E-TESPİT uygulamasını kullanmanız olacaktır.

  https://e-hizmet.tnb.org.tr/tespit/

  Tarafınıza internet ortamında yapılan hakaret içeren eylemler aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza saldırı niteliğinde olduğundan manevi zararlarınızın tazminini isteyebilirsiniz. Asliye Hukuk Mahkemesine açacağınız manevi tazminat davasıyla başınıza gelen istenmeyen bu olay nedeniyle hakaret eden kişinin tarafınıza tazminat ödemesini sağlayabilirsiniz.

  Saygılarımla

   

   

   

   

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.