Facebook’da paylaşılan bir videoda artık bulunmak istemiyorum

Soru

Facebook’da onayım olmadan içinde bulunduğum bir video paylaşıldı. Bu videonun yorumlarında şahsıma hakaretler ve küfürler edildi. Videoyu paylaşan kişi iletişime geçip bu durumu düzeltmesini rica ettim ancak hiç bir düzenleme yapmadı hatta videoyu youtube üzerinde tekrar paylaştı. Bu kişinin takipçileri tarafından rahatsız ediliyorum ve paylaşımları içinde yer almak istemiyorum. Benim görüntülerimin kullanılmasını istemiyorum.

 

Devam Ediyor 0
Tugba Dulger 9 ay 1 Cevap 307 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar,

    Öncelikle maruz kaldığınız siber zorbalık eyleminden dolayı çok geçmiş olsun.  Görüntülerinizin sizin rızanız olmadan video ile kayda alınması ve akabinde Facebook üzerinden paylaşılması Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme ve yayma suçu söz konusu olabilecektir. Yine bu görüntülerin özel hayata ilişkin görüntüler olması halinde, Türk Ceza Kanunu kapsamında ayrıca özel hayatın gizliliğini ihlal suçu söz konusu olacaktır. Tarafınızdan yazılacak bir şikayet dilekçesi ile ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunabilirsiniz.  Dilekçenizde videonuzu çeken ve Facebook ortamına yükleyen kişilerin adını, soyadını ve kullandığı Facebook hesabını yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır.

    İkinci olarak, rızanız olmadan çekilen bir videonun Facebook ortamında paylaşılmasının kişilik haklarınızı ve unutulma hakkınızı ihlal etmesi sebebiyle 5651 sayılı Kanun kapsamında erişim engelleme talepli olarak ikamet ettiğiniz bölgedeki nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne bir dilekçe ile videonun paylaşıldığı URL adresini de yazmak suretiyle başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru ekine ilgili videonun paylaşımına ilişkin birkaç ekran görüntüsü eklemeniz önemli olacaktır. Akabinde sulh ceza hakimliği talebinizin haklılığına kanaat getirdiği takdirde ilgili videonun paylaşıldığı URL adresi için erişim engelleme kararı verecektir.

    Son olarak,uğradığınız bu siber zorbalık eylemi aynı zamanda sizin kişilik haklarınıza yapılmış bir saldırıdır. Bu sebeple manevi zararlarınızın tazmini için de asliye hukuk mahkemelerinde manevi tazminat davası açabilirsiniz.

    İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.