Birisi instagram da numaramı paylaşmış

Soru

Birisi instagram da mustehcen fotonun uzerine numarami yazip paylasmis. Beni arayan kisiler oldu sonrasinda instagram hesabini buldum. Daha snra hic bi hareketlilik yapmamis. Suphelendigim kimse yok. Numarami paylasan hesapda da ad soyad yok sacma bi isimden acilmis. Sikayetci olsam sonuc alir miyim? Lutfrn cvp yazin

Devam Ediyor 0
Bengisu 2 ay 1 Cevap 112 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Merhabalar;

    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi kişisel veri olarak kabul edilmelidir. Bu bağlamda KVKK’ya göre cep telefonu numaranız kişisel veriniz sayılmaktadır. Kişisel veriler ancak veri sahibinin açık rızası dahilinde 3. kişilere verilebilir. Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak verilmesi durumunda Türk Ceza Kanunun 136. maddesine göre verileri hukuka aykırı verme veya ele geçirme suçu da oluşacaktır. Kişisel verileri hukuka aykırı verme veya ele geçirme suçu şikayete tabidir. Yani, mağdur şikayetçi olmadan savcılığın soruşturma yapması, mahkemenin kovuşturma yapması mümkün değildir. Şikayet süresi, mağdurun fiili işlendiğini ve fiili işleyen kişiyi öğrendiği tarihten başlamak üzere 6 aydır. Bu aşamada size tavsiyem delil toplamanız yönünde olacaktır. Savcılığa hitaben bir şikayet dilekçesi  yazarak ilgili instagram  adresinin kullanıcı isimini, numaranızın koyulduğu fotoğrafın ekran görüntüsünü dilekçenize eklemek suretiyle şikayetinizi ikamet ettiğiniz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına yapabilirsiniz. Suçun etkin şekilde soruşturulabilmesi için şüphelilerin belirli olması çok önemlidir. Dilekçede şüphelendiğiniz kişinin adını soyadını ve sosyal medya hesabını belirtmeniz şüphelilerin bulunmasında büyük önem arz etmektedir.

    Rızanız dışında numaranızın instagramda paylaşılması şüphelinin bulunması için en yaygın kullanılan yöntem, suça konu işlem yapılırken kullanılan IP numarasının tespit edilmesi ve daha sonra IP numarasının tahsis edildiği internet abonesinin belirlenmesidir. Özellikle Instagram gibi ABD merkezli sosyal ağlar, sınırlı bazı suçlar dışında IP taleplerini karşılamamaktadır. Eğer hassas medya politikası ihlali olarak sınırlı sayıda belirttiği suçların işlendiğine ilişkin kesin deliller yoksa Instagram hiçbir şekilde IP adresi paylaşmaz. Bu sınırlı sayıda belirtilen suçlara işkence, intihar saldırısı, çocukların cinsel istismarı gibi suçlar gösterilebilir. Bunlar haricinde Instagram IP adresi paylaşmıyor denilebilir.

    Tekrardan başınıza gelen gelen siberzorbalık eyleminden dolayı geçmiş olsun.

     

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.