Benimle dalga geçtiler

Soru

Birkaç gereksiz insan topluluğu çeşitli konuşmalarımızı ve hesabımı ele geçireceklerini söyleyerek hesabımı hackleyeceklerini söylediler uygunsuz konuşmalar yaptılar. Benimle dalga geçtiler. Bir şey yapabilirler mi sizce?

Devam Ediyor 0
MELISA 1 sene 1 Cevap 255 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar,

  Öncelikle geçmiş olsun.

  Şahsınıza yönelik olarak kullanılan bu ifadeler, Türk Ceza Kanunu md. 106 kapsamında düzenlenen “tehdit” suçunun sık rastlanan bir örneğidir. Tehdit suçunun fiziki olarak bir arada bulunurken ya da elektronik ortamda mesaj, yorum vb şekilde işlenmesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bir avukat olarak size bu noktada tavsiyem, öncelikle tarafınıza gelen mesajın ekran görüntülerini almanız akabinde elinizdeki ekran görüntülerini de dilekçenizin ekine ekleyip bir şikayet dilekçesi yazmanız ve ikamet ettiğiniz bölgedeki adliyeye giderek  Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmanızdır.  Dilekçenizde sizi tehdit eden kişinin -biliyorsanız- adını, soyadını ve kişinin kullandığı sosyal medya hesabının bilgilerini yazmanızı önemle tavsiye ederim. Akabinde savcılık bir soruşturma başlatacaktır. Yine şayet şahsınızla dalga geçen bu kişilerin sarf ettiği sözler şahsınızın onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadına varan nitelikte ise ayrıca Türk Ceza Kanunu md. 125- Hakaret Suçu sebebiyle de savcılığa şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

  Bir hukukçu olarak tavsiyelerim bunlar olmakla birlikte, bu tip siber zorbalık eylemlerine daha fazla maruz kalmamanız ve psikolojik açıdan daha fazla yıpranmamanız adına size bu tip saldırıları gerçekleştiren kişileri adli mercilere şikayet ettikten sonra uygulama üzerinden de gerekli bildirim ve şikayetleri yapıp engellemenizi tavsiye ederim.

  Genellikle sosyal medya ortamında sarf edilen bu gibi sözler korkutma amaçlı olsa da her zaman tedbirli olmakta ve siber güvenlik önlemlerini almakta fayda görmekteyiz.

  Bunun için hesap/ şifre güvenliği konusunda ise dikkat etmeniz gereken temel birkaç husus bulunmaktadır. Bunun ilk başında güçlü bir kullanıcı şifresi oluşturmak gelmektedir. (Şifreniz büyük harf, küçük harf, sayı, nokta, soru işareti, parantez gibi karakterler içermelidir. Böylece şifrenizi çözmek için hackerların harcayacakları süre artacak, çoğu zaman da şifreyi çözmeleri uzun süreceğinden hacklemekten vazgeçebileceklerdir.) İkinci olarak, hiçbir sosyal medya hesabınızın şifresinin birbiri ile aynı olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Üçüncü olarak, mümkünse çift katmanlı şifreleme/ hesap giriş yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ederim. (SMS onayı ile giriş vb.) Dördüncü olarak, sosyal medya hesaplarınızda “şifremi unuttum” sekmesine tıklandığında onay için tarafınıza SMS gönderilmesi seçeneğini aktif etmenizi ve cep telefonu numaranızı güncellemenizi tavsiye ederim. Son olarak da tabii ki güvenli olmayan (SSL sertifikası bulunmayan, “https” ibaresiyle başlamayan) web sitelere girmekten kaçınmanızı, güncel bir antivirüs programı kullanmanızı, ücretsiz VPN hizmetlerinden uzak durmanızı, çok geniş erişim yetkisi isteyen mobil uygulamaları indirmemenizi önemle tavsiye ederim.

  Tekrardan çok geçmiş olsun,

  İyi günler dilerim.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.