Benim adıma kullanılan sahte hesaplar var

Soru

Benim adıma iki tane hesap açılmış kim oldugunuda bilmiyorum benim resmimi kullanarak sosyal medya hesabımdan herkese msj atıp hesap numarası isteniyor arkadaşlarımı rahatsız ediyorlar lütfen yardımcı olun bilmeyenler ben sanıp hesap numarası yolluyor lar acil hesaplar bunlar   İbrahimsamierdem ve ibrahimlerdem bu şekilde iki tane hesap var
 

 

Devam Ediyor 0
Ibrahim sami 9 ay 1 Cevap 383 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar;

  Siber zorbalık eylemlerinin en yaygın biçimde görülen şekillerinden birisi başkası adına hesap açmak ve açılan hesap adına paylaşımlarda bulunarak suç içeren eylemlerin işlenmesidir. Başkası adına sahte hesap açılması ceza hukukunu birçok noktada ilgilendirmektedir. Öncelikle  bir başkası adına açılan sosyal medya hesabında kişinin özel yaşam alanına ilişkin bilgilerin kullanılması durumunda bu eylem doğrudan Türk Ceza Kanununun 134. maddesinde düzenlenen özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus söz konusudur. Yargıtay özel hayatın gizliliğinin ihlali suçundan ceza verilebilmesi için açılan sahte instagram hesaplarında  paylaşılan  fotoğrafların niteliğine bakmaktadır. Özellikle fotoğraf kişinin günlük hayatta paylaşabileceği mahrem olmayan nitelikte ise suçun oluşmayacağı nitelemesine gitmiştir. Yani sizin mahrem sayılmayacak günlük hayatta kullanabileceğiniz ve kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabileceğiniz resimleriniz kullanılarak sahte profil oluşturuluyorsa bu durumda özel hayatın gizliliğinin ihlali söz konusu olmayacaktır. Paylaşılan fotoğraf özel hayatın gizliliğini ihlal edecek boyutta olmasa bile sizin resminizi, isim ve soy isminizle birlikte hukuka aykırı olarak yayınlayan kişinin eylemi TCK’nın 136. maddesinde tanımlanan verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturacaktır. Sizin resminiz, adınız ve soyadınız kişisel veri kategorisindedir. Bu sebeple rızanız dışında kişisel verilerinizi ele geçiren ve yayınlayan kişi  TCK’nın 136. maddesine göre suç işlemektedir. Bu aşamada ilk olarak ikametinizin bulunduğu yer Cumhuriyet Savcılığına başvurarak şikayetçi olmanız gerekmektedir. Savcılığa yazacağınız dilekçenizde adınıza açılan sahte hesabın  kullanıcı adını, rızanız dışında paylaşılan resimlerin ekran görüntülerini ve hesabın başkası tarafından rızanız dışında açıldığını kanıtlayacağınız hukuka uygun yöntemlerle elde edilmiş delilleri eklemeniz eylemi gerçekleştiren kişinin bulunmasında etkili olacaktır.

  Sorunuz da açılan bu sahte hesaptan başkalarına mesajlar atılarak hesap numaralarının istendiğini ve rahatsız edildiklerini belirtmişsiniz. Rahatsız edilen kişilerin sizi savcılığa şikayet etme hakları olduğundan size önerim en yakın zamanda hukuki yollara başvurarak şikayetinizi gerekli adli makamlara bildirmenizdir.

  Hukuki tavsiyelerim bu olmakla beraber savcılığa şikayette bulunduktan sonra instagramın giriş sayfasındaki “yardım al” yazısına tıklayarak ilgili yönlendirmeleri takip ederek sahte instagram hesabının kapatılmasını talep ederek sorununuzu çözmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

  Başınıza gelen bu siber zorbalık eyleminden dolayı geçmiş olsun,

  İyi günler.

Cevap bırak

Cevaplar yalnızca sistemimize kayıtlı uzmanlar tarafından verilmektedir.