Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Gönderilen link ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Şikayet eklemek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Giriş

Kayıt Ol

Kullanıcı Sözleşmesi ve Kişisel Verileri Koruma Politikasını kabul ediyorum.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak, kendisini savunmaya gücü olmayan  bir birey ya da gruba yapılan kasıtlı saldırgan davranışlardır.

Siber zorbalık, cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler gibi dijital cihazları kullanarak gerçekleştirilir. Kasıtlı ve zarar vermeye yönelik davranışlar sergileyen saldırganlar, doğrudan mesajlar, sosyal medya uygulamaları, forumlar veya  çevrimiçi oyunlar aracılığı ile hedef aldığı kişiye veya kişilere dijital ortamda zorbalık yapabilirler.

Siber zorbalığa kırıcı bir üslupla sataşma, tehdit etme, alay etme, öfke dolu mesajlarla tehdit etme gibi davranışlar örnek gösterilebilir. Siber zorbalık genellikle sataşma, tehdit, iftira, taciz, kavga, başkasının profilini kullanma, dışlama gibi durumlarda görülür.  Zorbalık yapan kişi mağdura yönelik olumsuz, zararlı, yanlış içerik paylaşabilir ve sosyal ağlarda bu içerikleri yayabilir. Bu paylaşımlar utanç ya da aşağılamaya neden olan bir başkasıyla ilgili kişisel ya da özel bilgilerin paylaşılmasını içerebilir. Bu tarz eylemler genellikle sahte hesaplar üzerinden yapılarak, kimlik gizlenmeye çalışılır. Ayrıca mağdurların özel bilgilerini ele geçirme ve yaymaya çalışmak da oldukça sık görülen bir durumdur.

Siber zorbalık genellikle çocuklara karşı yapılır ve  gençler arasında daha yaygındır. Bir yetişkin söz konusu olduğunda ise siber taciz ya da siber saldırı söz konusu olabilir. Bu tür eylemler hukuki sonuçlara neden olduğu gibi, hapis cezası gerektiren suç kapsamına da girebilir.

Çevrimiçi kullanıcılar tarafından bildirilen zorbalık türleri:

  • Çevrimiçi lakap takma
  • Birisini mahcup etme çabaları
  • Fiziksel tehditler
  • Sinsice takip – Stalklama
  • Sürekli olarak taciz
  • Cinsel taciz

Siber zorbalığın meydana geldiği en yaygın yerler şunlardır:

  • Facebook, Instagram, Snapchat ve Twitter gibi sosyal medya siteleri ve uygulamaları
  • Cihazlar aracılığıyla gönderilen Metin Mesajı olarak da bilinen SMS (Kısa Mesaj Servisi)
  • Anlık İleti (cihazlar, e-posta sağlayıcı hizmetleri, uygulamalar ve sosyal medya mesajlaşma özellikleri aracılığıyla)
  • E-posta

Siber zorbalığa uğradığınızı düşündüğünüzde ne yapmalısınız?

Size veya bir arkadaşınıza karşı dijital dünyada bir zorbalık gerçekleşirse öncelikle saldırganı görmezden gelip, engelleyin ve zorbalığın gerçekleştiği ortamdan uzak kalmaya çalışın. Eğer ısrarlı bir şekilde devam ediyorsa karşılık vermeden, yazışma örneklerini ekran görüntülerini de alarak konuyu ailenizle paylaşın ve gerekirse yetkili resmi kurumlara bildirin.

 

Hakkında Nurhan Demirel

Nurhan Demirel, 15 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe iletişim danışmanı olarak hizmeti vermiş ve farklı platformlar için içerik üretmiştir. TRT 1’de yayınlanan kara mizah programı RADAR’ın, Kanal 1 Televizyonu’nda yayınlanan Bravoo isimli şaka programının senaryo yazarıdır. Nurhan Demirel’in; Turkcell Blog, Media Markt’ın teknoloji bloğu Media Trend, Kadinmag.net, Uçuş Noktası, PCkoloji ve Macline dergilerinde, sürekli olarak yazıları yayınlanmaktadır. LOCARD Global Cyber Security Summit adıyla Türkiye’nin ilk global siber güvenlik konferansını düzenleyen Demirel, “İlişkisi yok” isimli kitabıyla, sosyal medyanın ilişkileri nasıl etkilediği konusunda araştırmalar yapmıştır.

Beni Takip Et