Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Gönderilen link ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Şikayet eklemek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Giriş

Kayıt Ol

Kullanıcı Sözleşmesi ve Kişisel Verileri Koruma Politikasını kabul ediyorum.

Stalkerlık da siber zorbalıktır

Stalkerlık da siber zorbalıktır

Siber zorbalığın yaygın olarak kabul gören tanımı “bir kişi ya da grup tarafından internet aracılığıyla tek başına kendini savunması zor bir kişiye yönelik agresif ve bilinçli eylem ve davranış” şeklindedir.

ABD Suç Önleme Konseyi (National Crime Prevention Council) ise siber zorbalığı daha spesifik bir biçimde tanımlıyor. Bu tanıma göre “internet, cep telefonu ve diğer dijital haberleşme araçlarıyla bir kişiyi utandırmak ve incitmek için mesaj ya da fotoğraf paylaşımı” siber zorbalık olarak adlandırılıyor.

Siber zorbalık, genel anlamda klasik zorbalığa oldukça benzer. Siber zorbalık ‘kurban’ı, zorbalık yapan kişinin kimliğini ve neden kendisinin hedef seçildiğini bilemeyebilir. Bu davranış, siber zorbalık kurbanında derin izler bırakabilir. Ayrıca kurbanı hedef alan mesaj veya fotoğraflar, internet ortamında uzun süre kalıcı olabilir. Bilindiği gibi internete yüklenen ve “public” olarak paylaşılan her data, en azından teorik olarak sonsuza dek internette var olabilir.

Bununla birlikte sanal stalkerlık ve trollük de siber zorbalığa dahildir.

Hakkında siber

Admin

Beni Takip Et